top of page
Fk29-04-2021.025.JPG

Co dokážou barvy

Barvy na nás mají silný vliv, ať už si to uvědomujeme nebo ne.
Můžete jejich sílu využít ve svůj prospěch.

To, že barvy mají významný vliv nejen na náš vzhled, ale i na naši psychiku, myšlení, chování, náladu či zdraví je známým faktem, se kterým pracují nejen stylisté, ale i terapeuti, architekti, designéři, marketingoví odborníci a všechny kreativní profese.

Barvy na nás mají silný vliv.

Volba barev má vliv na to, jak se vám spí ve vlastní ložnici, na pracovní výkon a psychickou aktivitu i schopnost relaxovat. Barvy ovlivňují tělesnou teplotu i tlak, to, zda máte chuť sníst určité jídlo, i to, jestli na vás někdo působí zdravým a svěžím, nebo naopak chorým a unaveným dojmem. Vhodné barvy oblečení vám pomohou při jakékoli interakci s druhými lidmi. Ať se jedná o obchodní schůzku, důvěryhodný a přístupný dojem při práci s klienty či běžný mezilidský kontakt, ať už vám jde o posílení osobitosti, sympatií či respektu.

Barvy se odrážejí na plochy kolem sebe (přesněji řečeno: odrazy světla způsobují vzájemné ovlivňování barevnosti sousedících ploch). To je efekt, který většinou vnímáme například v interiérech, ale často si neuvědomujeme, že to samé se děje s naší tváří a barvami umístěnými v její blízkosti. Ty buď podpoří přirozenou barevnost a rysy vaší tváře a pomohou vám k lepšímu vzhledu i náladě, nebo způsobí různé negativní efekty.

Pokud sáhnete vedle

Nosíte-li nevhodné barvy, můžete na druhé lidi působit dojmem, že jste nedůvěryhodní, vyčerpaní, starší než skutečně jste, pasivní, uzavření či zbytečně usedlí a bez vkusu.

V nevhodných barvách vyniknou nedokonalosti pleti, která může získat nezdravý nádech. Můžete se v nich cítit bez energie, připadat si nevýrazní jako šedé myšky. Lidé mohou více vnímat vaše oblečení než vás, protože použité barvy přebíjejí vaši tvář. Můžete mít potřebu kompenzovat vliv špatně zvolených odstínů výraznějším líčením, aniž se dostaví kýžený odpočatý a mladistvý efekt.

Příkladem může být černá barva, která si drží přední místo v šatnících řady lidí, ačkoli pro většinu barevných typů není právě tou nejšťastnější volbou. Pokud není v souladu s vaší přirozenou barevností, pak zdůrazní vše, co je ve vaší tváři tmavé – kruhy pod očima, vrásky či záhyby kolem očí a úst. Výsledkem je to, že vypadáte o řadu let starší, šediví a unavení.

 

Naopak příliš bledé odstíny – pokud nejsou právě pro vás to pravé – uberou vaší tváři energii a budete vypadat pobledlí a unavení, jako po nemoci. Ačkoli bude mít oblečení v takových barvách krásný a padnoucí střih, může na vás působit spíše jako noční úbor než jako módní kousek.

Fk29-04-2021.027.JPG
colour-medicine-0053.jpg

Noste barvy, ve kterých vypadáte a cítíte se skvěle

Jsem přesvědčená, že každá žena může být krásná, stačí vědět, jak na to. Když rozumíme tomu, co potřebujeme, dokážeme si lépe vybrat to pravé a výsledkem je, že vypadáme dobře. A když jsme spokojení s tím, jak vypadáme, tak se také lépe cítíme.

Co pro vás barvy dokážou udělat? Uveďme pár příkladů. Rozzáří oči a zvýrazní rysy vaší tváře; potlačí nedokonalosti pleti, vnesou do vaší vizáže život a pomohou vám zachovat si svěží, mladistvý vzhled.

Cílem využívání vašich ideálních barev je i to, aby lidé vnímali v první řadě vás a pak teprve vaše oblečení. Co vypadá dobře na retušovaných fotografiích v módním magazínu nebo na Instagramu, nemusí být na konkrétním člověku, v reálném životě a na denním světle právě lichotivé.

Čím jsme starší, tím více nabírá na důležitosti správný výběr barev. Když je nám kolem dvaceti, naše tvář je přirozeně svěží a zářivá. S postupem času barvy v naší tváři mírně blednou, chladnou, ztrácejí na intenzitě, kontrastu a živosti. Proto můžeme mít pocit, že už nám nesluší to, co dříve. Zatímco ve dvaceti naše vizáž „unese“ ledacos, později nadělá nevhodný výběr barev mnohem více škody. Pomocí barev můžete vrátit své tváři energii a kontrast.

Často se setkávám se ženami, které se nelíčí, protože si nalíčené připadají nepřirozeně, zdá se jim, že líčidla na jejich tváři příliš „křičí“. Většinou je překvapí zjištění, že důvodem není make-up sám o sobě, ale nevhodně zvolené odstíny, které si nerozumí s přirozenou barevností jejich tváře, a tak s ní nesplynou.

 

Lidé si někdy intuitivně vybírají ty správně barvy, nebo mají alespoň představu o tom, co vážně není pro ně. Oblíbené kousky, které nosíme do roztrhání, bývají v našich ideálních barvách. Naše intuice je ale často překrytá tím, co se nosí, či co se líbí ostatním. Poznání „těch vašich“ barev vám umožní vrátit se k sobě a cítit se více sami sebou.

Oblečení tvoří naši druhou kůži, se kterou jsme celý den v úzkém kontaktu. Barvy ovlivňují fyzické procesy v našem těle a mohou být s námi ve větší či menší harmonii. A my tento rozdíl cítíme.

Výčet všeho, co pro nás barvy dokážou udělat, by byl mnohem delší. Neměla by v něm chybět například radost, kterou nám do života přinášejí. Ale není nad vlastní zkušenost. Přijďte se seznámit s právě vašimi barvami…

bottom of page