top of page

Barevné typy

Jaký jste barevný typ?

Nejde pouze o to, jakou máte barvu očí či vlasů. Také stupeň jejich tmavosti, teplý či chladný tón pleti, míra kontrastu mezi sytostí vašich očí, rtů, obočí a tmavostí pleti – to vše a mnohé další dohromady vytváří vaši přirozenou barevnost.

 

Každý z nás je barevný originál. Rozčlenění do 16 barevných typů, s nímž pracuji při svých konzultacích, neznamená, že všichni v dané skupině vypadají stejně. Lidé patřící ke stejnému barevnému typu mohou mít velmi odlišnou barvu očí i vlasů – důležité je však to, že jejich tvář reaguje nejlépe na stejný typ barev.

 

Například podzimní typy mohou mít oči hnědé, modré, zelené, oříškové, olivové i šedé. Ženy podzimního typu se často zobrazují jako zrzky s ohnivými vlasy, ale není to nutný předpoklad. Mívají i neutrální hnědou barvu vlasů. A mediálně známé podzimní krásky většinou nemívají své intenzivně měděné vlasy od přírody.

12042019-1175_-_copie_2_ppWEB.jpg

Čtyři roční období

Barevná typologie pracuje již desítky let se systémem čtyř ročních období. Rozčlenění barevných typů na jaro, léto, podzim a zimu má výhodu mimo jiné v tom, že je poměrně intuitivní a dokážeme si většinou představit, jak asi vypadají barvy přiřazené k tomu kterému ročnímu období. Vidíme je totiž kolem sebe v přírodě.

 

Známe barvu čerstvě vyrašeného jarního listí – zářivě zelenou, svěží a světlou. Letní louky v mírně tlumených, poklidných barvách. Podzimní les plný sytých a zemitých odstínů rezavé, okrové, žluté, hnědé. A chladnou zimní krajinu – jiskřivě bílou sněhovou pláň s kontrastem černých kmenů stromů a zářivě modrého nebe.

Roční období.jpg
Zuzana-0030.jpg

Tonální systém

Potíž je v tom, že přirozené zbarvení každého z nás je velmi individuální a rozřadit všechny jednotlivce pouze do čtyř barevných typů je zkrátka málo. Škatulky čtyř ročních období jsou příliš široké a to, že je někdo například zimní typ, neznamená, že všechny zimní odstíny jsou pro jeho tvář to pravé a bude se v nich cítit dobře.

Pracuji proto s kombinací charakteristik čtyř ročních období a tzv. tonálního systému. Rozlišuji tak v každém z ročních období čtyři podtypy.

 

Zařazení do některého z podtypů se odvíjí od toho, zda barvy, které vám nejvíce lichotí:

  • jsou spíše teplé, chladné, či teplotně neutrální,

  • zda jsou světlé, tmavé, nebo potřebujete středně tmavé odstíny,

  • zda vaše tvář lépe reaguje na tlumené či na zářivé (kontrastní) barvy či barevné kombinace.

 

Některá z těchto kvalit je pro každého člověka dominantní, a tedy nejdůležitější při výběru těch správných odstínů.

 

Například je-li někdo chladný podtyp zimního typu, pak nepotřebuje tolik tmavosti a kontrastu jako jiné zimní typy. Nejdůležitější pro něj je, aby odstíny, které nosí, byly výrazně chladné. V nich jeho tvář září. Zatímco kontrastní zimní typy vypadají krásně spíše v teplotně neutrálních, jen mírně chladných barvách. A nejvíce jim svědčí výrazné, zářivé odstíny či kontrastní kombinace. Pro tmavé zimní typy je charakteristická sytost a tmavost, a takové jsou i jejich ideální barvy - ani přehnaně kontrastní, ani extrémně chladné, ale především syté a tmavé.

bottom of page