top of page

Tvar a proporce

Je to o tvaru a proporcích, ne o konfekční velikosti

Pokud jste se někdy pokoušely porovnat svou postavu s obecně uváděnými typy (hruška, přesýpací hodiny, atd.) a nedokázaly jste se nikam jednoznačně zařadit, vězte, že to není nijak neobvyklé. Nejsme typizované obrázky, ale reálné osoby a často nemáme „učebnicovou“ postavu, která by přesně odpovídala některému z typických tvarů. Řada žen má postavu, která je mixem různých typů, nebo má svá další specifika, na která je při výběru oblečení potřeba brát ohled.

 

Svou roli nehraje jen tělesný tvar, ale také tělesná výška, která výrazně ovlivňuje to, jak nám oděvy sedí. (Vysoké nebo naopak drobné ženy jistě vědí, o čem je řeč.)

 

Je také důležité zdůraznit, že tělesný tvar je skutečně o TVARU a proporcích, ne o konfekční velikosti. (Například tělesný tvar typu jablko může mít klidně žena s drobnou postavou.) Tělesný tvar se odvíjí od tvaru kostry, proto se s přibýváním či ubýváním na váze většinou nemění (tuk se ukládá na místech typických pro daný tělesný tvar). K posunu může dojít například vlivem hormonálních změn a výraznou změnou váhy).  

Proč je problém najít oblečení, které vám padne?

Řada žen má problém s tím vnímat svou postavu realisticky a jako celek. Místo toho řeší její jednotlivé – ty méně oblíbené – části. Pro někoho jsou to stehna či bříško, pro jiné zadek, prsa – jejich velikost i tvar, nohy, ruce, krk…

Problém ovšem nemusí spočívat v naší "problematické" postavě, ale v tom, jak funguje současný módní průmysl. Zatímco v dobách našich babiček bylo běžné, že si ženy nechávaly oděvy šít u švadleny (to znamená na míru a podle svých individuálních potřeb), dnes většina lidí vybírá z toho, co je v masové nabídce obchodů. To, že zejména velké oděvní řetězce vyrábějí oblečení tak, aby jeho produkce byla co nejlevnější, je známý fakt, který se podepisuje na kvalitě zpracování, materiálech i střizích. Z hlediska tvaru postavy je ale podstatné i to, že konfekce se vyrábí na ideální, průměrnou (tedy neexistující) postavu. Šance, že vaše tělesné proporce se budou od této ideální postavy odlišovat, a oblečení vám tudíž nebude sedět, je poměrně vysoká. Navíc výroba oblečení je pro výrobce tím levnější, čím jednodušší je střih daného kousku. Máte-li například plnější poprsí či úzký pas a širší boky, rovně střižené oblečení bez správně umístěných záševků bude k vaší postavě velmi nelichotivé, nebude vám sedět a nebudete se v něm tudíž ani cítit pohodlně.

 

Kličkování mezi nástrahami nabídky v oděvních řetězcích může mnoho žen odradit od dalšího zkoumání, v čem mohou vypadat a cítit se krásně. Smíří se s pocitem, že „na ně prostě v obchodech nic není“.

 

Informace o tom, co je pro vaši postavu vhodné a co ne, vám mohou nakupování významně ulehčit a zjednodušit a předejdete tak nepříjemným omylům.

bottom of page