top of page

Ponořte se do jara


Příroda kolem nás kouzlí se svou jarní paletou barev, která v nás vyvolává pocity lehkosti, radosti, optimismu, svěžesti a těšení se na nové začátky. Jaro je obnova, fyzicky i symbolicky, a jarní sluníčko i barvy nám každý rok spolehlivě zvedají náladu. Jaká je jarní paleta a jak můžeme její vlastnosti využít?Každá sezóna s sebou nese specifickou atmosféru, energii a barvy. A střídání všech těchto nálad a odstínů v průběhu roku je na tom vlastně možná to nejlepší. :-) Pojďme si užít to, co je kolem nás právě teď. Jaké jsou jarní barvy, jak je poznat a jak si je užít, i když třeba nepatříte mezi jarní barevné typy?


Harmonie barev a čtyři roční období


Všechny barvy se dají rozdělit do čtyř skupin, tzv. tonálních palet, pojmenovaných podle názvů čtyř ročních období – jaro, léto, podzim, zima. Barvy jsou do těchto palet přiřazené podle svých vlastností, tedy podle toho, zda jsou teplé či chladné, tmavé či světlé, zářivé či tlumené.


Úžasným a praktickým důsledkem rozdělení barev do tonálních palet je to, že všechny barvy uvnitř každé z těchto skupin spolu harmonizují, protože mají shodné barevné vlastnosti. V tom tkví veliký přínos barevné typologie: pokud víte, jaká je vaše paleta, dokážete si vytvořit výborně kombinovatelný šatník, ve kterém spolu jednotlivé kousky budou ladit.


Ukázky odstínů z jarní palety barev
Jaká je jarní paleta?


Barvy v jarní paletě jsou teplé, čisté, zářivé, světlé, svěží, hravé. Jarní paleta je jako celek světlá. Obsahuje i středně tmavé odstíny, které ale vždy působí lehkým, svěžím dojmem, nepatří sem hodně tmavé a těžké odstíny jako černá, antracit, navy, burgundy. Jarním typům většinou svědčí vyšší kontrast.


Jarní barvy obsahují žlutý pigment, což jim dává jejich teplý podtón a naopak neobsahují černou, což způsobuje, že jsou jasné a čisté, nepůsobí zašedle či tlumeně. Jarní barvy jsou plné života, lehkosti, čerstvosti, vitality, mají v sobě hravost, zábavnost a radostnou, optimistickou energii, kterou si spojujeme s jarním ročním obdobím.


Typické jarní odstíny jsou například meruňková, jasná lososová, korálová, vodní a tyrkysové odstíny, sluníčková žlutá, trávová zelená, melounová červená, zlatohnědé, krémové, velbloudí a karamelové odstíny.


Pokud jste jarní typ, jste právě teď pravděpodobně na vrcholu blaha z barev, které jsou kolem nás v přírodě, ale i v obchodech. Výrobci oblečení se totiž při výběru barev do nadcházejících kolekcí většinou drží sezónních palet – tedy na podzim vidíme v obchodech všechny ty zemité, kořenité, teplé odstíny, v zimě smaragdy, pravé červené a královské modré odstíny a na jaře svěží, veselé, lehké, zářivé barvičky – korálovou, kanárkovou žlutou, azurovou modrou, jahodovou červenou…


Užijte si to a nedržte se při zemi, alespoň co se kombinací barev týče. Záleží samozřejmě i na stylové osobnosti, ale pro většinu jarních krásek platí, že více barev je více. :-) Jarní typy unesou nejvíce barev v jednom outfitu (v porovnání se zimami, léty i podzimy), klidně pět a stále to vypadá elegantně a přirozeně. Dokonce platí opak – v jedné či dvou barvách to většinou tak nějak není úplně ono, něco tomu chybí. Čím více budete nosit barvy, tím lépe vám v nich bude, byť by některá z barev byla jen na maličké ploše, třeba náušnic, nebo přívěšku.


Ukázky outfitů v barvách jarní palety
Jak se obléknout do jara, když nejste jaro?


To, že nepatříte mezi jarní typy, neznamená, že si nemůžete pustit trochu jarní atmosféry do svého šatníku. Využijte ty vlastnosti jarní palety, které nejdou proti vaší přirozené barevnosti. Například pokud patříte mezi zimní či letní typy, nenuťte se do teplých odstínů. Můžete ale využít světlejší a pocitově lehčí barvy ze své palety, odstíny, které působí živě a „barevně“, byť jen na detailech či doplňcích.


Změnit po zimě alespoň trochu barevné schéma oblečení vám osvěží nejen vzhled, ale i náladu. Můžete si vybrat jednu novou barvu, kterou přizvete do svého šatníku – pomůže vám proměnit rutinní outfity do jara a dodat jim novou energii.


Všeobecné a logické pravidlo zní „odlehčit“. Každá paleta má v sobě světlejší a tmavší odstíny. Zimní typy mohou tmavé neutrály jako je černá, navy či antracit nahradit bílou nebo ledovými, ice odstíny a zapojit živé odstíny jako je citrónová žlutá, čínská modrá a hot pink. Podzimní typy mohou odložit ty nejzemitější odstíny rzi, koření, okru, hořčice a mechové zelené a nahradit je lehčími verzemi jako je korálová, krémová, středně tmavý teal, trávová zelená a barva slunečnic. Léta s odlehčením problém nemají, ale více svěžesti mohou do outfitu vnést například mátové a vodní odstíny, malinová červená, či modré odstíny chrp a irisu.


Pokud to unese vaše stylová osobnost, dopřejte si na oblečení také více lesku a hravých, veselých detailů.


Užijte si jarní barvy všemi smysly


Barvy jsou energie. Všechny barvy, na jakýkoli odstín si jen vzpomenete, v nás vyvolávají emocionální reakci. Optimistickou energii jarních barev si můžeme přinést do života samozřejmě i mnoha jinými způsoby, nejen tak, že se do ní oblékneme.


Nastavte tvář jarnímu sluníčku, pozorujte tu rozkvetlou krásu kolem nás. Přineste si kousek jara domů, třeba v podobě tulipánů, nebo do koupelny v podobě barevného mýdla či ručníků. Vezměte si jarní barvy na talíř a do žaludku… :-) Způsobů, jak se obklopit barvami, je nepočítaně a je to ten nejjednodušší způsob, jak si udělat dobře.


Jak si užíváte jaro vy? Patříte mezi jarní typy nebo si to myslíte? Využíváte jarní barvy v šatníku, nebo naopak tápete, co v těchto měsících na sebe? Napište mi do komentářů. 

A přidejte se do mé facebookové skupiny "Autenticky krásná", kde můžeme být v bližším kontaktu. Najdete tam přátelskou atmosféru, tipy, informace z různých zákoutí barevné typologie a stylu a pravidelnou dávku inspirace.79 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page